
Patriotyzm zaczyna się od służby… drugiemu i polega na dbaniu o to co nasze
Patriotyzm, hasło które towarzyszy politykom, urzędnikom, ludziom, którzy chcą powspominać wielkich bohaterów narodowych minionych wieków…tylko w zasadzie jak ten patriotyzm rozumieć.
Według Słownika Języka Polskiego, “patriotyzm” oznacza “miłość do własnej ojczyzny i gotowość poświęcania się dla własnego narodu”. Myślę, że niewielu z nas zastanawiało się nad znaczeniem drugiego członu definicji w kontekście obecnych czasów. Tak jak powiedziałam na wstępie – gotowość poświęcenia siebie dla własnego narodu łatwiej zrozumieć, kiedy myślimy o czasach konfliktów i zagrożeń w obrębie ojczyzny. Jak jednak rozumieć to w czasach, kiedy wiadomo, jest trudno, sytuacja polityczna nie ma się – delikatnie mówiąc najlepiej – ale bomby nie uderzają w nasze domy?
Utarło się gdzieś w naszej narodowej świadomości, że jako Polacy jesteśmy wobec siebie nieprzychylni i dla zasady stajemy wobec siebie okoniem. To stereotyp, który w dyskursie medialnym jest raz po raz przypominany i rozdmuchiwany. Oczywiście, takie narracje mają na celu tylko pogłębiać podziały i rujnować wspólnotę narodową. Jak w takim razie być patriotą?
Według mnie, odpowiedzi nie trzeba szukać daleko i jest ona prozaiczna. Współczesny patriotyzm zaczyna się od dobra, którym potrafimy się dzielić. Odczułam to w sposób szczególny w momencie, kiedy znalazłam się w trudnej sytuacji życiowej. Niedawno temu miałam dość poważny wypadek na nartach, który skończył się operacją ortopedyczną. Ludzie, którzy się mną zajmowali wykazywali się ogromnym oddaniem wobec służby, którą odbywają. Cały personel był wyrozumiały i cierpliwy i nie czułam się w tym wszystkim sama. To jest właśnie klucz do bycia patriotą. Wystarczy z sercem, ze zwykłą ludzką empatią odgrywać swoją społeczną rolę. Jako naród potrafimy troszczyć się o siebie nawzajem, a to jest bardzo istotny element tworzący przyszłość Polski.
Poczucie odpowiedzialności za siebie nawzajem staje się budulcem innych aspektów patriotyzmu. Tylko we wspólnocie zaistnieje troska o gospodarkę i o ekonomię. Patriotyzm gospodarczy jest następstwem umiejętności bycia dobrym człowiekiem. W obecnych czasach, kiedy obserwujemy, że niezależnie od nas, odgórnie podejmowane są decyzje, które rujnują naszą polską gospodarkę, tym bardziej powinniśmy się skupić na lokalnych produktach i tym co nasze. Nie jesteśmy bezsilni, a świadomość w tym aspekcie jest pierwszym krokiem ku poprawie.
Współczesny patriotyzm objawia się również w podejmowaniu propolskich decyzji w naszych lokalnych społecznościach. Polskie spółki, firmy, fabryki i etc. dają wiele miejsc pracy, gdzie możemy dbać o dobrobyt państwa. Nie możemy zaniedbywać naszego rodzimego biznesu. Pamiętajmy, że do naszej powinności należy tworzyć sieć kontaktów z ludźmi, którzy wspierają siebie nawzajem również gospodarczo w przedsiębiorczości. Właśnie w ten sposób będziemy mogli tworzyć propolskie lobby w swoich miejscowościach! Spełniajmy każdy swoją rolę najlepiej, jak potrafimy i umiejmy patrzeć na drugiego człowieka!
Aleksandra Pawlikowska